10 struktur, które zmienią Twoje wrażenie własnego ciała oraz najbliższe plany Szkoły Anatomii

Dzisiaj chciałbym przedstawić krótki wpis o osteologii, gdyż pewnie duża część z Was właśnie teraz zaczyna od tego tematu swoją przygodę z Anatomią. Będzie to coś na kształt listy “wystających” elementów kostnych naszego ciała, które możemy zidentyfikować w badaniu palpacyjnym. Tak, żeby Was zachęcić i pokazać praktyczny wymiar Anatomii 😉 Natomiast drugą część poświęcę na podzielenie się swoimi planami co do Szkoły Anatomii na najbliższe 6 miesięcy, także zobaczycie czego możecie się po mnie spodziewać 😉

W takim razie zacznijmy od listy struktur. Utworzyłem specjalne grafiki, aby to dobrze zobrazować. Myślę, że pomoże to Wam w identyfikacji struktur. Zacznijmy od góry.

 1. Wyrostek sutkowaty kości skroniowej (mastoid process of temporal bone) – struktura należąca do części sutkowej kości skroniowej, można ją znaleźć zaraz za otworem słuchowym zewnętrznym, można powiedzieć, że leży przyśrodkowo od małżowiny usznej, na pewno wyczujecie twardą powierzchnię – to jest właśnie wyrostek sutkowaty 😉
 2. Wcięcie szyjne mostka (jugular notch of sternum) – tworzy górny brzeg mostka i równocześnie ogranicza od przodu górny otwór klatki piersiowej, od tyłu sąsiaduje z tchawicą i tarczycą.
 3. Koniec barkowy obojczyka (acromial end of clavicle) – teraz struktura bardzo “wystająca” szczególnie u szczupłych osób, można ją bardzo łatwo znaleźć podążając od trzonu obojczyka w kierunku bocznym.
 4. Wyrostek barkowy łopatki (acromion of scapula) – struktura bardzo często mylona z poprzednią, gdyż razem tworzą one staw barkowo-obojczykowy, jednak wyrostek barkowy należy do łopatki, można go znaleźć podążając po grzebieniu łopatki (tylna strona!) w kierunku górno-bocznym.
 5. Wyrostek łokciowy kości łokciowej (olecranon of ulna) – jest to właśnie ta część naszego ciała, na którą potocznie mówimy “łokieć”, struktura często uszkadzana ze względu na bardzo powierzchowne położenie, należy jej szukać po tylnej stronie stawu łokciowego.
 6. Wyrostek kolczysty kręgu wystającego C7 (spinous process of vertebra prominens) – jak nazwa mówi bardzo wystająca struktura 😉 można ją łatwo wyczuć po tylnej stronie na granicy szyi i klatki piersiowej, szczególnie jeśli wykonamy zgięcie do przodu w odcinku piersiowym kręgosłupa.
 7. Kolec biodrowy przedni górny kości biodrowej (anterior superior iliac spine) – najbardziej wystający do przodu element grzebienia kości biodrowej, można go znaleźć właśnie podążając po grzebieniu, struktura przydatna klinicznie ze względu na wyznaczanie położenia wyrostka robaczkowego (punkt McBurneya czy punkt Lanza).
 8. Rzepka (patella) – bardzo prosta struktura do zlokalizowania, jest to największa trzeszczka w naszym ciele, umożliwia przeniesienie siły ścięgna mięśnia czworogłowego uda, gdy klęczymy to właśnie rzepka jest jednym z punktów podparcia.
 9. Kostka przyśrodkowa kości piszczelowej (medial malleolus of tibia) – na koniec dwa bardzo podobne elementy, szczerze mówiąc zanim zacząłem się uczyć Anatomii to wydawało mi się, że są to oddzielne kości, a tu niespodzianka, te popularne “kostki” to po prostu zakończenia kości podudzia, po stronie przyśrodkowej to kość piszczelowa.
 10. Kostka boczna kości strzałkowej (lateral malleolus of fibula) – dopełnienie poprzedniej struktury, razem z kością piszczelową stanowi panewkę dla stawu skokowego górnego.

To by było na tyle, jeśli chodzi o kości w tym wpisie. Zapraszam do twórczego i naukowego poznawania własnego ciała poprzez palpację 😉 Możecie też podzielić się innymi strukturami kostnymi, które są bardzo łatwo wyczuwalne i leżą powierzchownie, na pewno przykładów można mnożyć 😉

Teraz trochę o moich planach względem Szkoły Anatomii na najbliższe 6 miesięcy. Jestem świeżo po studiach lekarskich, ukończyłem je w czerwcu tego roku (2018 r.). We wrześniu przystąpiłem do państwowego egzaminu LEK (Lekarski Egzamin Końcowy) z pozytywnym skutkiem 😉 Natomiast w tym momencie postanowiłem na pół roku wyłamać się z “karierowej machiny”, która czeka każdego młodego lekarza. Obowiązkowy staż podyplomowy zaczynam od marca 2019 r. i do tego czasu chciałbym możliwie jak najlepiej zająć się rozwijaniem Szkoły Anatomii. Jednak, aby to uczynić potrzebuję Waszego wsparcia, Waszych opinii, znać Wasze potrzeby. Zatem chciałbym Wam zadać kilka pytań:

 • Jakie zagadnienia chciałbyś, aby pojawiły się najszybciej w ofercie video wykładów? Czy ma być to OUN czy nerwy czaszkowe czy jeszcze jakieś inne tematy?
 • Które zagadnienia są Twoim zdaniem najsłabiej omówione w dostępnych podręcznikach i chciałbyś, aby były wyjaśnione z innego punktu widzenia?
 • Co uważasz na temat dotychczas opublikowanych video wykładów? Czy spełniają Twoje oczekiwania? Co byś w nich poprawił, aby zwiększyć Twoją wydajność w nauce?

Drogie Panie, wybaczcie za formę męską pytań 😉

Bardzo proszę, abyście dzielili się swoimi odpowiedziami w komentarzach, na Facebooku czy po prostu przez wiadomość mailową. Zależy mi na tym, aby moja działalność odpowiadała przede wszystkim na Wasze potrzeby, także czujcie się absolutnie wolni w tym, aby tą działalność współtworzyć i nadawać jej właściwe tory 😉

Przez najbliższe pół roku będę chciał publikować 1-2 video wykładów tygodniowo. Być może ktoś z Was powie, że mało, ale naprawdę stworzenie takiego materiału to praca składająca się z kilku czasochłonnych etapów. Bez przerwy sam uczę się, aby były to filmy bardziej profesjonalne i trafiające w sendo tematu.

W związku z tym, że chciałbym, aby Szkoła Anatomii weszła na wyższy poziom prezentacji wiedzy to w przyszłą środę (3.10.2018 r.) o godzinie 22:00 podwyższę cenę miesięcznej subskrypcji do 19 zł/miesiąc. Na początku będzie to opłata tylko za video wykłady, natomiast później w ramach tej subskrypcji będzie również dostępna baza 1000 pytań testowych. Także do środy macie czas na wykupienie dostępu video wykładów na miesiąc w cenie 5 zł 😉

W moich planach mam też oczywiście stworzenie newslettera, gdzie będę się z Wami dzielił wszelkimi nowościami z zakresu działania Szkoły Anatomii. Zatem zapowiada się interesujący czas. Sam nie mogę się doczekać powstania tych wszystkich narzędzi do nauki Anatomii. Dziękuję Wam za dotarcie do tego miejsca i do zobaczenia w kolejnych wpisach 😉

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patrycja
Patrycja
5 lat temu

Witam. A gdyby jakieś tematy z fizjologii poruszyć na filmikach ? ;> Myślę ze byłoby to coś ciekawego. Pozdrawiam ! 🙂