Fornix humeri – ciekawa struktura w okolicy obręczy kończyny górnej. Czasem takie niecodzienne zestawienia słowne zostawiają dużo trwalszy ślad w naszej pamięci. Tak jest i tym razem, zatem zobaczmy z czego się składa i jaką ma funkcję.
Fornix humeri moglibyśmy przetłumaczyć jako sklepienie stawu ramiennego. Sklepienie kojarzy nam się zwykle ze stylem gotyckim, z czymś co ogranicza pomieszczenie (najczęściej kościół) od góry. W naszym przypadku jest to także trafne skojarzenie, zatem fornix humeri będzie się składało z następujących elementów:
- Wyrostki łopatki:
- wyrostek kruczy (coracoid process) – struktura wystająca do przodu, pozostałość po kości kruczej, ważne miejsce przyczepu mięśni grupy przedniej ramienia
- wyrostek barkowy (acromion) – struktura znajdująca się do boku i do tyłu od wyrostka kruczego, łatwo go znaleźć podążając za grzebieniem łopatki (scapular spine) do boku, miejsce połączenia z obojczykiem – staw brakowo-obojczykowy (acromioclavicular joint)
- Więzadło kruczo-barkowe (coracoacromial ligament) – struktura łącząca dwa wspomniane wyrostki łopatki
Zobaczmy jak to wygląda na rycinie:
Zatem Fornix humeri należy kojarzyć z trzema strukturami. Zawsze będzie to próba zapamiętania tych elementów “od innej strony”. W takim razie po co wyodrębniono coś takiego, czyli jaka jest funkcja sklepienia stawu ramiennego?
Głównie chodzi o ochronę przed zwichnięciem górnym stawu ramiennego, czyli wypadnięciem głowy kości ramiennej z panewki do góry. W związku z tym, nazwa “sklepienie” nabiera jeszcze większego sensu.
Dziękuję Ci za przeczytanie tego krótkiego wpisu, coraz częściej dochodzę do wniosku, że będę zamieszczał krótkie artykuły, które pozwolą Ci “złapać” małą garść cennych informacji. Natomiast konkretną bazę wiedzy znajdziesz w moich video wykładach 😉 Co o tym myślisz? O czym byś chciał czytać na blogu?
Do zobaczenia w kolejnym wpisie 😉
dlaczego nie podaje Pan bibliografii? Nie wiadomo skąd jest ta rycina.
Wiesz co Łukasz, na początku jak pisałem te artykuły to traktowałem je jako bardziej popularnonaukowe, niż stricte naukowe. Moja bibliografia to z grubsza podr. prof. Bochenka, czy też skrócona jego wersja pod postacią prof. Skawiny.
Co do rycin to korzystam w zasadzie tylko z domeny publicznej, więc albo to jest atlas Greya albo Sobotty, w tym przypadku akurat rycina pochodzi z tego pierwszego.
Jeśli uważasz, że to by Ci dużo pomogło to będę umieszczał bibliografię 😉 Choć ostatnio przerzuciłem się na krótkie filmiki 😉
Ogromnie dziękuję!;)
Dzięki, wszystkiego dobrego 😉
Super wykłady!!! Świetna robota, Macieju 😉
Ciekawe! Właśnie nigdy nie rozumiałam o co chodzi z tym sklepieniem 😛 Super jest wreszcie zrozumieć!
No to cieszę niezmiernie Wiktoria, że się przydało 😉 Jeśli masz jeszcze jakieś trudne/dziwne tematy to zarzuć 😉 Dzięki za komentarz! Powodzenia w dalszej nauce 😉