Fornix humeri, czyli sklepienie stawu ramiennego

Fornix humeri – ciekawa struktura w okolicy obręczy kończyny górnej. Czasem takie niecodzienne zestawienia słowne zostawiają dużo trwalszy ślad w naszej pamięci. Tak jest i tym razem, zatem zobaczmy z czego się składa i jaką ma funkcję.

Fornix humeri moglibyśmy przetłumaczyć jako sklepienie stawu ramiennego. Sklepienie kojarzy nam się zwykle ze stylem gotyckim, z czymś co ogranicza pomieszczenie (najczęściej kościół) od góry. W naszym przypadku jest to także trafne skojarzenie, zatem fornix humeri będzie się składało z następujących elementów:

  • Wyrostki łopatki:
    • wyrostek kruczy (coracoid process) – struktura wystająca do przodu, pozostałość po kości kruczej, ważne miejsce przyczepu mięśni grupy przedniej ramienia
    • wyrostek barkowy (acromion) – struktura znajdująca się do boku i do tyłu od wyrostka kruczego, łatwo go znaleźć podążając za grzebieniem łopatki (scapular spine) do boku, miejsce połączenia z obojczykiem – staw brakowo-obojczykowy (acromioclavicular joint)
  • Więzadło kruczo-barkowe (coracoacromial ligament) – struktura łącząca dwa wspomniane wyrostki łopatki

Zobaczmy jak to wygląda na rycinie:

Staw ramienny lewy – widok od przodu

Zatem Fornix humeri należy kojarzyć z trzema strukturami. Zawsze będzie to próba zapamiętania tych elementów “od innej strony”. W takim razie po co wyodrębniono coś takiego, czyli jaka jest funkcja sklepienia stawu ramiennego?

Głównie chodzi o ochronę przed zwichnięciem górnym stawu ramiennego, czyli wypadnięciem głowy kości ramiennej z panewki do góry. W związku z tym, nazwa “sklepienie” nabiera jeszcze większego sensu.

Dziękuję Ci za przeczytanie tego krótkiego wpisu, coraz częściej dochodzę do wniosku, że będę zamieszczał krótkie artykuły, które pozwolą Ci “złapać” małą garść cennych informacji. Natomiast konkretną bazę wiedzy znajdziesz w moich video wykładach 😉 Co o tym myślisz? O czym byś chciał czytać na blogu?

Do zobaczenia w kolejnym wpisie 😉

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
5 miesięcy temu

dlaczego nie podaje Pan bibliografii? Nie wiadomo skąd jest ta rycina.

Zuzanna
Zuzanna
4 lat temu

Ogromnie dziękuję!;)

Marta
Marta
5 lat temu

Super wykłady!!! Świetna robota, Macieju 😉

Wiktoria
Wiktoria
5 lat temu

Ciekawe! Właśnie nigdy nie rozumiałam o co chodzi z tym sklepieniem 😛 Super jest wreszcie zrozumieć!