Gęsie stopki na twarzy

Cześć! Czas na pierwszy wpis w roku 2019! Ostatnio moje aktywności krążyły wokół nerwów czaszkowych i chciałbym dorzucić jeszcze jeden temat do tego zagadnienia. Gęsia stopka, czyli pes anserinus to nazwa używana w anatomii na określenie różnych elementów naszego ciała o konkretnej budowie i rozgałęzieniu. Akurat w przypadku twarzy spotykamy się z dwoma tego typu strukturami. Wyróżniamy gęsią stopkę większą (pes anserinus major) i mniejszą (pes anserinus minor). Zobaczmy co to w ogóle jest i jak wygląda.

 

Gęsia stopka większa (pes anserinus major)

Jest to nic innego jak splot przyuszniczy (parotid plexus), czyli ostatnie włókna nerwu twarzowego VII (facial nerve) odchodzące po wyjściu z czaszki przez otwór rylcowo-sutkowy. Gałęzie tego splotu są zaznaczone na rycinie poniżej:

Splot przyuszniczy (parotid plexus)

Przyznasz, że kształt całej struktury jest bardzo podobny do gęsiej stopki 😉 Nie są to co prawda 3 części, ale 5:

  1. Gałęzie skroniowe (temporal branches)
  2. Gałęzie jarzmowe (zygomatic branches)
  3. Gałęzie policzkowe (buccal branches)
  4. Gałąź brzeżna żuchwy (marginal mandibular branch)
  5. Gałąź szyi (cervical branch)

Splot posiada włókna ruchowe, które zaopatrują mięśnie mimiczne (wyrazowe) twarzy. Wspomniane gałęzie można zapamiętać przyrównując je do palców ręki tak jak na poniższym obrazku:

Porównanie palców ręki do gałęzi splotu przyuszniczego

Gęsia stopka mniejsza (pes anserinus minor)

Czym będzie gęsia stopka mniejsza? Również pozostajemy w temacie nerwów czaszkowych, ale tym razem chodzi o włókna czuciowe. Jeśli myślisz “nerwy czaszkowe” i “składowa czuciowa” to jedno z Twoich pierwszych skojarzeń to powinien być nerw trójdzielny V (trigeminal nerve).  W tym przypadku skupmy się na jego drugiej składowej, czyli na nerwie szczękowym V2 (maxillary nerve). Jedną z jego gałęzi jest nerw podoczodołowy (infraorbital nerve), który wychodzi przez jednoimienny otwór na twarz. Możemy go zauważyć na poniższej rycinie:

Nerw podoczodołowy V2 (infraorbital nerve)

W tym przypadku kształt rozgałęzienia tej struktury również nasuwa nam porównanie z gęsią stopką, ale jednak zdecydowanie mniejszą niż w poprzednim wariancie. Rycina przedstawia także zakres zaopatrzenia unerwienia czuciowego nerwu szczękowego V2. Możemy wymienić, że zaopatrywana jest skóra:

  • nozdrzy przednich
  • powieki dolnej
  • górnej części policzka
  • wargi górnej

Warto zaznaczyć, że granicą między zakresem unerwienia gałęzi V1 a V2 jest skóra powiek (górnej – V1, dolnej – V2). Natomiast granica między gałęziami V2 a V3 to skóra warg (górnej – V2, dolnej – V3).

W ten sposób znowu powiedzieliśmy sobie coś pożytecznego wychodząc od dość dziwnych i zastanawiających nazw 😉 Dobrej nauki!

Jeśli chciałbyś przeczytać więcej o nerwach czaszkowych to pod tym linkiem znajdziesz inne artykuły na ten temat.

Natomiast jeśli jesteś zainteresowany pełniejszą formą zdobywania wiedzy to zapraszam na moją platformę wiedzy anatomicznej! Aktualną jej zawartość znajdziesz tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments