Dzisiaj chciałbym przedstawić krótki wpis o osteologii, gdyż pewnie duża część z Was właśnie teraz zaczyna od tego tematu swoją przygodę z Anatomią. Będzie to coś na kształt listy “wystających” elementów kostnych naszego ciała, które możemy zidentyfikować w badaniu palpacyjnym. Tak, żeby Was zachęcić i pokazać praktyczny wymiar Anatomii 😉 Natomiast drugą część poświęcę na podzielenie się swoimi planami co do Szkoły Anatomii na najbliższe 6 miesięcy, także zobaczycie czego możecie się po mnie spodziewać 😉
W takim razie zacznijmy od listy struktur. Utworzyłem specjalne grafiki, aby to dobrze zobrazować. Myślę, że pomoże to Wam w identyfikacji struktur. Zacznijmy od góry.
- Wyrostek sutkowaty kości skroniowej (mastoid process of temporal bone) – struktura należąca do części sutkowej kości skroniowej, można ją znaleźć zaraz za otworem słuchowym zewnętrznym, można powiedzieć, że leży przyśrodkowo od małżowiny usznej, na pewno wyczujecie twardą powierzchnię – to jest właśnie wyrostek sutkowaty 😉
- Wcięcie szyjne mostka (jugular notch of sternum) – tworzy górny brzeg mostka i równocześnie ogranicza od przodu górny otwór klatki piersiowej, od tyłu sąsiaduje z tchawicą i tarczycą.
- Koniec barkowy obojczyka (acromial end of clavicle) – teraz struktura bardzo “wystająca” szczególnie u szczupłych osób, można ją bardzo łatwo znaleźć podążając od trzonu obojczyka w kierunku bocznym.
- Wyrostek barkowy łopatki (acromion of scapula) – struktura bardzo często mylona z poprzednią, gdyż razem tworzą one staw barkowo-obojczykowy, jednak wyrostek barkowy należy do łopatki, można go znaleźć podążając po grzebieniu łopatki (tylna strona!) w kierunku górno-bocznym.
- Wyrostek łokciowy kości łokciowej (olecranon of ulna) – jest to właśnie ta część naszego ciała, na którą potocznie mówimy “łokieć”, struktura często uszkadzana ze względu na bardzo powierzchowne położenie, należy jej szukać po tylnej stronie stawu łokciowego.
- Wyrostek kolczysty kręgu wystającego C7 (spinous process of vertebra prominens) – jak nazwa mówi bardzo wystająca struktura 😉 można ją łatwo wyczuć po tylnej stronie na granicy szyi i klatki piersiowej, szczególnie jeśli wykonamy zgięcie do przodu w odcinku piersiowym kręgosłupa.
- Kolec biodrowy przedni górny kości biodrowej (anterior superior iliac spine) – najbardziej wystający do przodu element grzebienia kości biodrowej, można go znaleźć właśnie podążając po grzebieniu, struktura przydatna klinicznie ze względu na wyznaczanie położenia wyrostka robaczkowego (punkt McBurneya czy punkt Lanza).
- Rzepka (patella) – bardzo prosta struktura do zlokalizowania, jest to największa trzeszczka w naszym ciele, umożliwia przeniesienie siły ścięgna mięśnia czworogłowego uda, gdy klęczymy to właśnie rzepka jest jednym z punktów podparcia.
- Kostka przyśrodkowa kości piszczelowej (medial malleolus of tibia) – na koniec dwa bardzo podobne elementy, szczerze mówiąc zanim zacząłem się uczyć Anatomii to wydawało mi się, że są to oddzielne kości, a tu niespodzianka, te popularne “kostki” to po prostu zakończenia kości podudzia, po stronie przyśrodkowej to kość piszczelowa.
- Kostka boczna kości strzałkowej (lateral malleolus of fibula) – dopełnienie poprzedniej struktury, razem z kością piszczelową stanowi panewkę dla stawu skokowego górnego.
To by było na tyle, jeśli chodzi o kości w tym wpisie. Zapraszam do twórczego i naukowego poznawania własnego ciała poprzez palpację 😉 Możecie też podzielić się innymi strukturami kostnymi, które są bardzo łatwo wyczuwalne i leżą powierzchownie, na pewno przykładów można mnożyć 😉
Teraz trochę o moich planach względem Szkoły Anatomii na najbliższe 6 miesięcy. Jestem świeżo po studiach lekarskich, ukończyłem je w czerwcu tego roku (2018 r.). We wrześniu przystąpiłem do państwowego egzaminu LEK (Lekarski Egzamin Końcowy) z pozytywnym skutkiem 😉 Natomiast w tym momencie postanowiłem na pół roku wyłamać się z “karierowej machiny”, która czeka każdego młodego lekarza. Obowiązkowy staż podyplomowy zaczynam od marca 2019 r. i do tego czasu chciałbym możliwie jak najlepiej zająć się rozwijaniem Szkoły Anatomii. Jednak, aby to uczynić potrzebuję Waszego wsparcia, Waszych opinii, znać Wasze potrzeby. Zatem chciałbym Wam zadać kilka pytań:
- Jakie zagadnienia chciałbyś, aby pojawiły się najszybciej w ofercie video wykładów? Czy ma być to OUN czy nerwy czaszkowe czy jeszcze jakieś inne tematy?
- Które zagadnienia są Twoim zdaniem najsłabiej omówione w dostępnych podręcznikach i chciałbyś, aby były wyjaśnione z innego punktu widzenia?
- Co uważasz na temat dotychczas opublikowanych video wykładów? Czy spełniają Twoje oczekiwania? Co byś w nich poprawił, aby zwiększyć Twoją wydajność w nauce?
Drogie Panie, wybaczcie za formę męską pytań 😉
Bardzo proszę, abyście dzielili się swoimi odpowiedziami w komentarzach, na Facebooku czy po prostu przez wiadomość mailową. Zależy mi na tym, aby moja działalność odpowiadała przede wszystkim na Wasze potrzeby, także czujcie się absolutnie wolni w tym, aby tą działalność współtworzyć i nadawać jej właściwe tory 😉
Przez najbliższe pół roku będę chciał publikować 1-2 video wykładów tygodniowo. Być może ktoś z Was powie, że mało, ale naprawdę stworzenie takiego materiału to praca składająca się z kilku czasochłonnych etapów. Bez przerwy sam uczę się, aby były to filmy bardziej profesjonalne i trafiające w sendo tematu.
W związku z tym, że chciałbym, aby Szkoła Anatomii weszła na wyższy poziom prezentacji wiedzy to w przyszłą środę (3.10.2018 r.) o godzinie 22:00 podwyższę cenę miesięcznej subskrypcji do 19 zł/miesiąc. Na początku będzie to opłata tylko za video wykłady, natomiast później w ramach tej subskrypcji będzie również dostępna baza 1000 pytań testowych. Także do środy macie czas na wykupienie dostępu video wykładów na miesiąc w cenie 5 zł 😉
W moich planach mam też oczywiście stworzenie newslettera, gdzie będę się z Wami dzielił wszelkimi nowościami z zakresu działania Szkoły Anatomii. Zatem zapowiada się interesujący czas. Sam nie mogę się doczekać powstania tych wszystkich narzędzi do nauki Anatomii. Dziękuję Wam za dotarcie do tego miejsca i do zobaczenia w kolejnych wpisach 😉
Witam. A gdyby jakieś tematy z fizjologii poruszyć na filmikach ? ;> Myślę ze byłoby to coś ciekawego. Pozdrawiam ! 🙂
Cześć Patrycja, na pewno fizjologia to też ważny temat, jednak doba ma tylko 24 h i przez najbliższy czas nie dam rady zrobić podobnego projektu na temat fizjologii, chociaż nie powiem, że chodzi mi coś takiego po głowie 😉 Na razie moim celem jest stworzenie kompletnej platformy do nauki Anatomii 😉 Dzięki za komentarz!