Jak uczyć się anatomii, aby się nauczyć?

Już za miesiąc wszyscy szczęśliwi młodzi ludzie, którzy dostali się na kierunek medyczny lub lekarsko-dentystyczny zaczną swoją przygodę ze studiowaniem. Jednym z pierwszych wyzwań będzie Anatomia Prawidłowa Człowieka. Chciałbym w tym wpisie zamieścić kilka wskazówek – tak na dobry początek. Pamiętam jak sam zaczynałem studia medyczne – przeżywałem ekscytację, a równocześnie niepokój przed nieznanym.

Nie będę pisał dokładnie o metodach nauki, gdyż jest wiele osób, które się znają na tym dużo lepiej ode mnie. Na pewno znajdziesz takich ludzi w Internecie. Zależy mi na pewnych fundamentalnych sprawach, które pozwolą Ci łatwiej wystartować z anatomią:

  1. Systematyczność – wiem, że to brzmi jak truizm, ale na pewno odkryjesz jak bardzo ważne jest to w zdobywaniu wiedzy. Jeśli chcesz się nauczyć anatomii, to musisz się uczyć codziennie. Jeżeli dasz radę, to warto zrobić sobie jeden dzień przerwy np. w niedzielę, ale wiem, że na początku jest to trudne. Czas jaki poświęcisz w ciągu dnia na naukę zależy od wielu czynników, o których piszę dalej.
  2. Skupienie – moim zdaniem jest to nawet ważniejsze od systematyczności. Co z tego, że codziennie siądziesz do książek, skoro Twoje myśli będą zupełnie gdzieś indziej. Każdy osiąga skupienie w inny sposób, jedni potrzebują ciszy, inni muzyki klasycznej jeszcze inni odgłosów natury. Już teraz znajdź miejsce, gdzie będziesz mógł się skupić.
  3. Powtarzanie – znowu coś, co z pozoru wydaje się oczywiste, a jednak w rzeczywistości takie nie jest. Twój sukces będzie zależał w dużej mierze od tego, czy powtarzasz swoją wiedzę. Ja proponuję najprostszy sposób – po przeczytaniu i zrozumieniu pewnej małej partii materiału, postaraj się zamknąć książkę i wytłumaczyć to co przyswoiłeś. Możesz to zrobić na głos i sam się sprawdzić, albo najlepiej zaprosić kolegę/koleżankę i opowiedzieć temat tej osobie.
  4. Zasada “od ogółu do szczegółu” – bardzo trudny aspekt nauki. Zapewne na początku będzie Ci ciężko ocenić co jest bardziej i mniej ważne. Jednak moim zdaniem należy to ćwiczyć jak najszybciej, gdyż te podstawy, których się teraz nauczysz są w stanie zostać w Twoim umyśle na kolejne lata studiów. Na przykładzie wygląda to w ten sposób. Załóżmy, że Twoim zadaniem jest nauczenie się układu tętniczego kończyny górnej. Zatem na początku chcesz się dowiedzieć skąd ta krew w ogóle płynie, potem jakie jest największe naczynie i jak się nazywają poszczególne jej odcinki, następnie które odgałęzienia są najokazalsze i w których miejscach odchodzą, a dopiero na końcu, kiedy jesteś pewien, że już to wszystko wiesz i umiesz to opisać, to możesz zabrać się za te mniejsze odgałęzienia. Często będzie Cię kusiło, żeby zacząć od końca, bo akurat Twój kolega wyrecytował wczoraj na zajęciach wszystko co było najdrobniejszym druczkiem w “Bochenku”, ale moim zdaniem to nie ma sensu. Czasem lepiej nauczyć się porządnie podstaw, nawet jeśli odbywa się to kosztem II terminu zaliczenia.
  5. Uporządkowanie materiału – często słyszę od uczniów: “bo mi się to tak wszystko miesza”. Nie może się mieszać! Musisz być pewny, co leży po prawej, a co po lewej stronie, co znajduje się głęboko, a co powierzchownie. Uważam, że do tematu należy podejść odpowiedzialnie, bo w przyszłości stawką może być ludzkie życie. Tutaj z pomocą przychodzi genialne narzędzie jakim jest program do tworzenia map myśli. Tak jak nazwa mówi, pozwala to na uporządkowanie informacji, czyli wsadzeniu je w odpowiednie szufladki tak, aby nie było wątpliwości, która tętnica od czego odchodzi albo który mięsień jest unerwiony przez którą strukturę. Jest wiele programów, które można ściągnąć za darmo. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Myślę, że w przyszłości napiszę na ten temat osobny wpis, gdyż moim zdaniem to otworzyło całkowicie nowe możliwości w przyswajaniu wiedzy.

Na koniec chciałem jeszcze dodać ważną informację na temat metod przyswajania wiedzy. To przede wszystkim Ty musisz znaleźć swój sposób nauki. Możesz szukać i inspirować się od innych, ale ostatecznie znajdź to co jest dla Ciebie najwygodniejsze i najefektywniejsze. Jedni muszą robić notatki, inni nie. Są tacy, którym pomaga słuchanie wykładu, innym służy indywidualna rozmowa. Zachęcam Cię, abyś wypróbował, który z Twoich zmysłów najlepiej nadaje się do nauki anatomii 😉

Na koniec załączam przykładową mapę myśli, która podsumowuje temat. Wspominałem o niej w tym poście, możesz zweryfikować czy pozwala to na uporządkowanie informacji.

Fundamenty dobrej nauki

 

Dziękuję bardzo, że dotrwałeś do końca. Życzę powodzenia w nauce, a w razie problemów służę pomocą.

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra
Aleksandra
5 lat temu

Odp. na pyt.
U kobiet za pomocą brzusznego ujścia jajowodu.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję

Marta
Marta
5 lat temu

Wykłady przejrzyste, zrozumiale, kontynuowane analogicznie. Bardzo pomocne materiały. Jezeli chodzi o potrzeby, prosilabym o uklad ruchowy. Zaczynam naukę na technika masażyste i i tu jesz szczegolny nacisk na to. Oczywiscie wszystkie uklady są równie ważne i musze je opanowac na wymaganym poziomie do zdobycia kwalifikacji zawodowej, ale dla siebie samej chcę miec pewnosc, że nikt mnie nie zagnie w mojej pracy ze znajomości mięśni, kości, więzadeł, przyczepow, funkcji mięśni etc… Ciesze sie, ze znalazlam Twoje nagrania! Z pewnością sobie z tym poradzę, dzieki Twojej Szkole 🙂 O matko, ale sie rozpisalam 😉 Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje

Qba M.
Qba M.
7 lat temu

Ciężko jeszcze ocenić, ale sądzę, że robisz dobrą robotę.
Trzymaj się i powodzenia 🙂