Arkady układu tętniczego

Arches_in_the_Mezquita,_Cordoba,_Spain_(3318182614)Pewnie patrzysz się teraz na to zdjęcie i zastanawiasz się co ma to wspólnego z anatomią człowieka. Wbrew pozorom ma bardzo wiele. To przepiękne rozwiązanie architektoniczne, które miałem okazję oglądać podczas mojego urlopu zainspirowało mnie do kolejnego wpisu 😉
Obraz przedstawia fragment wnętrza meczetu-katedry o nazwie Mezquita. Jest to absolutnie unikatowe połączenie architektury kultury chrześcijańskiej i muzłumańskiej, które można podziwiać w Kordobie (Hiszpania).
To co dominuje w tym obiekcie to układ podwójnych arkad, które są widoczne pomiędzy kolumnami. Teraz zastanówmy się, gdzie w naszym ciele znajdują się podobne struktury.

  • Najczęściej w kontekście arkad mówi się o tętnicach zaopatrujących jelito cienkie. Podstawowym naczyniem, które spełnia taką funkcję jest tętnica krezkowa górna (arteria mesenterica superior/superior mesenteric artery). Jest to naczynie odchodzące od aorty brzusznej poniżej pnia trzewnego. Oddaje ono tętnice jelita czczego (arteriae jejunales/jejunal arteries) oraz tętnice jelita krętego (arteriae ileales/ileal arteries). To właśnie te drugie tworzą charakterystyczny układ arkad, czyli półkoliście biegnących naczyń, które zespalają poszczególne odgałęzienia tętnic.

Poniżej zdjęcie ukazujące tętnicę krezkową górną wraz z arkadami.

arteria mesenterica superior

  • O arkadach możemy także mówić w kontekście jelita grubego. Mamy tutaj do czynienia z naczyniem opisanym w poprzednim punkcie oraz z koleją tętnicą odchodzącą od aorty brzusznej, czyli z tętnicą krezkową dolną (arteria mesenterica inferior/inferior mesenteric artery). W tym przypadku struktury odchodzące od tętnicy krezkowej górnej: tętnica okrężnicza prawa i środkowa (arteria colica dextra et media/right and middle colic artery) oraz struktury odchodzące od tętnicy krezkowej dolnej: tętnica okrężnicza lewa (arteria colica sinistra/left colic artery) i tętnice esicze (arteriae sigmoideae/sigmoid arteries) również oddają gałęzie łączące poszczególne tętnice.

Poniżej zdjęcie ukazujące tętnice okrężnicze i esicze wraz z arkadami.

arteria mesenterica inferior

W przypadku brzucha i miednicy występuje wiele przypadków, gdzie znajdziemy więcej niż 1 źródło unaczynienia dla danego narządu. Są to na przykład: żołądek, trzustka czy odbytnica.

Pewnie domyślasz się już jaka jest funkcja wyżej wspomnianych arkad. Głównie chodzi o zabezpieczenie przed zatkaniem danego naczynia. Zator czy zakrzep tętnic krezkowych prowadzi do ostrego niedokrwienia jelit przez co pacjent może być skazany na żywienie pozajelitowe.

Zatem arkady są jednych z wielu genialnych rozwiązań jakie wymyśliła dla nas Matka Natura. Dzięki temu ostre niedokrwienie jelit jest stosunkowo rzadkim stanem.

Na koniec zamieszczam mapę myśli, która podsumowuje ten wpis.

Arkady układu tętniczego

Dzięki, że dotrwałeś do końca Drogi Czytelniku i powodzenia w znajdowaniu kolejnych fascynujących miejsc naszego ciała.

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] krezkach pisałem w kontekście tętnic krezkowych przy okazji wpisu "Arkady układu tętniczego", więc jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w temacie jamy brzusznej to zapraszam do […]