Uszy Myszki Miki, czyli odnogi mózgu

Uszy Myszki Miki to bardzo dobre porównanie do obrazu jaki widzimy na przekroju poprzecznym śródmózgowia. Odnogi mózgu wyglądają bardzo podobnie: parzyste, symetryczne, zaokrąglone. Kultowa postać stworzona przez Walta Disneya będzie bohaterem tego wpisu, a oprócz tego, że pomoże nam zapamiętać jak rozpoznać cerebral crus, to dodatkowo przywoła beztroskie chwile z dzieciństwa spędzone na oglądaniu bajek.

Znajdź różnicę

No dobrze, patrzymy na te obrazki, ale na pierwszy rzut oka jakoś niewiele mają ze sobą wspólnego. Sytuacja się zmienia jak obrócimy Myszkę Miki.

Teraz rzeczywiście można powiedzieć, że pewne podobieństwo istnieje 😉 Pamiętajmy jednak, na którą część mózgowia patrzymy. Jest to przekrój poprzeczny przez śródmózgowie i odnogi mózgu (cerebral crus) występują po stronie przedniej (brzusznej), jako wspomniane “uszy”. Przypomnę, że trzeci pęcherzyk mózgowia oprócz wspomnianej struktury składa się jeszcze z:

  • Nakrywki (tegmentum) – “oczy” i “nos” Myszki Miki
  • Pokrywy (tectum) – “usta” Myszki Miki

Po co nam Odnoga mózgu?

Skoro już wiemy jak zidentyfikować odnogę mózgu, to czas na pytanie do czego ona nam służy? Jest ona zbudowana w całości z istoty białej (aksony komórek nerwowych), czyli można powiedzieć, że jest to główny trakt przesyłu informacji przez śródmózgowie. Komunikuje torebkę wewnętrzną (internal capsule) z częścią brzuszną mostu (pons).

Z czego się składa?

Drogi przechodzące przez odnogę mózgu są zstępujące i możemy je podzielić w taki sposób:

  • 3/5 środkowe – drogi piramidowe (pyramidal tracts), czyli droga korowo-rdzeniowa (corticospinal tract)+ droga korowo-jądrowa (corticobulbar tract) – są to podstawowe drogi ruchowe, które wypadałoby opisać w zupełnie innym wpisie
Drogi piramidowe w odnodze mózgu
  • 1/5 przyśrodkowa i 1/5 boczna – drogi korowo-mostowe (corticopontine tracts) – drogi biegnące z każdego płata kory mózgu (głównie z czołowego) do mostu, mają kluczową rolę dla koordynowania zamierzonych ruchów, gdyż z mostu włókna te kierują się do móżdżku (cerebellum

    Drogi korowo-mostowe w odnodze mózgu

Co z drogami wstępującymi?

Drogi wstępujące, czyli w dużej mierze drogi czuciowe będą przebiegać  w obrębie nakrywki śródmózgowia (tegmentumw kierunku wzgórza (thalamus). Niektóre z nich będą się formować w postaci wstęg (lemniscus) np. wstęga przyśrodkowa czy wstęga boczna.

Myślę, że tyle wystarczy. Dla relaksu możesz sobie obejrzeć ulubioną bajkę z dzieciństwa. Takie “odmóżdżenie” naprawdę nieraz pomaga przy intensywnej nauce 😉 Powodzenia w zgłębianiu traktów Ośrodkowego Układu Nerwowego 😉

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
patrycja
patrycja
11 miesięcy temu

Super wytlumaczone!