Czy pacjent przyjdzie do Ciebie z diagnozą wypisaną na głowie?

Czy pacjent przyjdzie do Ciebie z diagnozą wypisaną na głowie❓️

Oczywiście że nie 😉

Mówi się ze choroby książek nie czytają ❌️ 📖 i to rzeczywiście jest prawda 😉

Dlatego zawsze zachęcam studentów do solidnej nauki 👨‍🏫 semiotyki, propedeutyki czy badania fizykalnego 👨‍⚕️👩‍⚕️🧑‍⚕️

Spotkanie z pacjentem zawsze będzie się zaczynać od rozmowy o objawach 👨‍⚕️ i zaraz potem badania przedmiotowego 🩺 więc to im należy poświęcić szczególną uwagę ☝️

Często podręczniki są tak zbudowane, że opisują szczegółowo poszczególne jednostki chorobowe w obrębie danego narządu🦴🧠 jednak pamiętajmy że niektóre objawy mogą wskazywać na patologię w różnych lokalizacjach ❗️

Chociażby prosty i popularny kaszel 😮‍💨 może być objawem infekcji dróg oddechowych jak również refluksu żołądkowo-przełykowego 👅

Na zdjęciu KZN to skrót od Kłębuszkowego Zapalenia Nerek ☝️ choroby której do tej pory nie spotkałem w swojej samodzielnej praktyce 👨‍⚕️ jednak nigdy nie będę w stanie jej spotkać jeśli nie przeprowadzę dokładnego wywiadu 👨‍⚕️ z pacjentem i nie spojrzę na niego całościowo uwzględniając chociażby jego ostatnie infekcje gardła 👅 obrzęki twarzy 😦 czy towarzyszące nadciśnienie tętnicze ⬆️

W związku z tym tworzę mój vlog 📽 Anatomia Praktyczna oraz platformę Szkoła Anatomii 🦴🧠 abyś miał solidne podstawy do twardego stąpania 🦶 po ziemi w medycznym świecie 🌍🥼

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments