Czy pacjent przyjdzie do Ciebie z diagnozą wypisaną na głowie?

Czy pacjent przyjdzie do Ciebie z diagnozą wypisaną na głowie❓️

Oczywiście że nie ?

Mówi się ze choroby książek nie czytają ❌️ ? i to rzeczywiście jest prawda ?

Dlatego zawsze zachęcam studentów do solidnej nauki ?‍? semiotyki, propedeutyki czy badania fizykalnego ?‍⚕️?‍⚕️?‍⚕️

Spotkanie z pacjentem zawsze będzie się zaczynać od rozmowy o objawach ?‍⚕️ i zaraz potem badania przedmiotowego ? więc to im należy poświęcić szczególną uwagę ☝️

Często podręczniki są tak zbudowane, że opisują szczegółowo poszczególne jednostki chorobowe w obrębie danego narządu?? jednak pamiętajmy że niektóre objawy mogą wskazywać na patologię w różnych lokalizacjach ❗️

Chociażby prosty i popularny kaszel ?‍? może być objawem infekcji dróg oddechowych jak również refluksu żołądkowo-przełykowego ?

Na zdjęciu KZN to skrót od Kłębuszkowego Zapalenia Nerek ☝️ choroby której do tej pory nie spotkałem w swojej samodzielnej praktyce ?‍⚕️ jednak nigdy nie będę w stanie jej spotkać jeśli nie przeprowadzę dokładnego wywiadu ?‍⚕️ z pacjentem i nie spojrzę na niego całościowo uwzględniając chociażby jego ostatnie infekcje gardła ? obrzęki twarzy ? czy towarzyszące nadciśnienie tętnicze ⬆️

W związku z tym tworzę mój vlog ? Anatomia Praktyczna oraz platformę Szkoła Anatomii ?? abyś miał solidne podstawy do twardego stąpania ? po ziemi w medycznym świecie ??

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments